Mengen Forum
 
Portal Forum Yardım Üyeler Giriş Kayıt
Link reklam vs paylaşımları kesinlikle yasaktır
Sayın üyelerimiz başka sitenin link paylaşınmı yapmanız kesinlikle yasaktır. ANCAK bir yazı alıntı link reklam vs belirmeden yapabilirsiniz anlayışınız için teşekkürler.
 
Forum Ana Sayfası » Mengen Köyleri Resimleri ve Haberleri  »  Mengen Bolu, En Güzel ve Nadide Resimler Burda
 » Mengenin taihi,yaylaları mesire yerleri
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Mengenin taihi,yaylaları mesire yerleri           (gösterim sayısı: 2.688)
Yazan Konu içeriği

[hayrat]
nacizhane

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 16.10.2010
İleti Sayısı: 303
Şehir: Ankara
Durum: Forumda Değil
Konu Tarihi: 29.10.2010- 19:51


TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLERMuhtelif yerlerde toprak altında, eski devirlere ait yapı duvarları mevcuttur. Özellikle Kadısusuz Köyü civarında bu yapılara sık sık rastlanmaktadır.

Baraklar köyünde Miri Ali'nin babası Kolçak Paşa'ya ait olduğu bilinen ve 200 senelik olduğu tahmin e-dilen bir hamam mevcuttur. Ayrıca Karakaya ve Demirciler köylerinde bulunan hamamlar dikkat çekicidir. Ka-yabükü, Akören - Kisecik Mevkiinde ve Çayköy'de kilise bulunmaktadır. Güneyhisar'da, Avşar'da; Ev Kayası, Karakaya'da; Balkayası ve Oyukkaya, Teberrikler köyünde Yanıkdeğirmen mağaraları bulunur. Gözecik köyü-nde Bizanslılara ait, Çorakkadirler ve Aktepe köylerinde de Cenevizlilere ait sütun taşları vardır.
YAYLALAR - GEZİ VE MESİRE YERLERİİlçemiz ormanlık bir bölge olduğundan, yüksek yaylalar bulunmaktadır. Her bir yaylamız doğal güzellikleriyle dağ turizmine elverişlidir. Başlıca yaylalar; Soğucak, Akçakoca, Bürnük, Sırıklı, Çukur Yayla, Göl Yaylası, Aktepe, Ağalar, Küçükkuz, Civcivler, Mamatlar, Elemen ve Afşar Yaylalarıdır. Ödek, Kemal Savaş, Şirinyazı ve Hızarderesi Göletleri önemli mesire yerleridir.
AŞÇILIK VE TURİZM FESTİVALİ    Mengen'in en büyük özelliği; yüzyıllardan beri adeta babadan oğula geçercesine devam eden çok ünlü aşçılar yetiştirmesidir. Mengen'li aşçılarımız her türlü yemeği en lezzetli biçimde yapmakla kalmayıp, bunu bir sanat haline getirmiş, bir sanatçı kişiliği ile süsleyip, sadece damağa değil, göze de hitap eden bir sofra düzeni kurmuştur. Her yıl Ağustos ayının ilk haftasında geleneksel "Mengen Aşçılar ve Turizm Festivali" düzenlenmektedir. KONAKLAMA İlçemize gelen turistlerin konaklaması için bir otel bulunmakta, ayrıca Anadolu Aşçılık Meslek Lisesinin Uygulama Oteli bu amaçla kullanılabilmektedir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Mengen Köyleri Resimleri ve Haberleri  »  Mengen Bolu, En Güzel ve Nadide Resimler Burda
 »  Mengenin taihi,yaylaları mesire yerleri

Forum Ana Sayfası

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör TRT Türk Mengendeydi BOLU Mengenin köyleri mengenim 0 3316 23.11.2010- 20:37

Etiketler   Mengenin,   taihiyaylaları,   mesire,   yerleri

Mengen Forum

Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

mengen

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama EkleMengen Forum