Mengen Forum
 
Portal Forum Yardım Üyeler Giriş Kayıt
Link reklam vs paylaşımları kesinlikle yasaktır
Sayın üyelerimiz başka sitenin link paylaşınmı yapmanız kesinlikle yasaktır. ANCAK bir yazı alıntı link reklam vs belirmeden yapabilirsiniz anlayışınız için teşekkürler.
 
Forum Ana Sayfası » Bolu İli ve İilçeleri Resimleri Haberleri
 » Bolu Göl Ve Göletleri
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Bolu Göl Ve Göletleri           (gösterim sayısı: 25.242)
Yazan Konu içeriği

[mengenim]

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 01.11.2010
İleti Sayısı: 343
Şehir: Bolu
Durum: Forumda Değil
Konu Tarihi: 19.04.2011- 00:44


GÖLLER
Bolu ili doğal göl sayısı bakımından da zengin sayılan illerimizden biridir. Ancak sayıları 9,u bulan doğal göller arasında, Yeniçağa gölü dışındakiler küçük göllerdir. Küçük olmalarına karşın, zengin doğa güzellikleri içinde bulunmaları, yerleşim yerlerine yakınlıkları ve ulaşım kolaylıkları Bolu,nun yaylaları gibi, göllerini de önemli doğal turistik değerler arasına katmaktadır
.

[/size][/color]Resim Ekleme
Yeniçağa Gölü:
Yeniçağa ilçe merkezinin kuzey bitişiğindedir. Rakımı 989 m olan , oldukça sığ bir göldür. Alanı 260 ha,dır. Ancak yağış durumuna bağlı olarak mevsimsel değişiklikler görülür. Göl Kuzey Anadolu fay hareketinin oluşturduğu bir tektonik çöküntü içinde su birikmesiyle meydana gelmiştir. Çevresinde sazlık ve bataklıklar vardır. Gölün suyu Çağa deresiyle Mengen yakınında Büyüksu çayına boşalır
.
Resim Ekleme
Abant Gölü:
Bolu,nun 32 km güneybatısında, Abant dağları üzerinde, Kuzey Anadolu fay vadisi içinde ve bu fayın etkisiyle oluşmuş tektonik bir göldür. Rakımı 1325 m, alanı 128 hektardır. En derin yeri 17 m,dir. Bazı kaynaklarda bu rakam 45 m olarak verilmektedir. Yeraltı suyu ve yan derelerle beslenir. Abant suyu adıyla gölden çıkan akarsu Büyüksu çayının kaynağını oluşturur.

Resim Ekleme
Yedigöller:
Bolu,nun 42 km kuzeyinde , gür ormanlar içinde yedi adet küçük gölden oluşan göller topluluğudur. Göllerden dördü, diğer üçüne göre daha büyük alanlar kapsamaktadır.
Dördü sürekli su tutabilmekte, diğer üçünün suları ise yaz aylarında kurumakta veya çok azalmaktadır.
Bu gölleri içine alan 550 hektarlık alan 1965 yılında Milli Park olarak koruma altına alınmıştır.
Heyelan etkisiyle oluşmuş 7 gölün isimleri şöyledir: Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, inegöl ve Sazlıgöl. Göller, aralarında 100 m. yükseklik farkı bulunan iki plato üzerinde yer alırlar. Bu platoların ortalama rakımı 780 m,dir. Göllerin en büyüğü olan Büyükgöl,ün alanı 22,5 dekar, en derin yeri 15 m,dir.

Resim Ekleme Resim Ekleme
Karamurat Gölü:
Mudurnu,nun 30 km kuzeybatısında, Karamurat köyü yakınındadır. Etrafı yükseltilerle çevrili bir çanak içinde küçük bir göldür. Dipten kaynayan ve etraftaki yükseltilerden inen sularla beslenir.

Resim Ekleme Resim Ekleme
Karagöl:
Kıbrıscık - Beypazarı yolu üzerinde, Bolu-Ankara il sınırı yakınında yer alan, 1 ha genişliğinde, küçük fakat oldukça derin bir heyelan gölüdür.
Gerede Gölü: D-100 karayolunun güney kenarında, Gerede batı çıkışında ve şehir merkezine 2,5 km mesafede; doğu-batı boyutu 250 m., kuzey-güney boyutu 100 m olan bir göldür. Kuzey Anadolu fayı üzerinde oluşmuş küçük bir tektonik göldür
.
Resim Ekleme
Sünnet Gölü:
Orman içi dinlenme yeri özelliğine sahip bir göldür. Göynük,ün 27 km doğusunda yer alır. Rakımı 820 m, en derin yeri 22 m, alanı 18 ha olarak verilmektedir.
Sülük Gölü: Göynük,ün 15 km kuzeydoğusunda, etrafı yeşilliklerle çevrili küçük bir göldür. Heyelan sonucu oluştuğu kabul edilmektedir.


Çubuk Gölü:
Göynük,ün 11 km kuzeyinde, Çubuk köyü yakınında, ilin küçük göllerinden biridir. 15 ha. genişliğindeki gölün en derin yeri 13 m,dir. Çubuk gölü de, ildeki çoğu küçük göller gibi, bir heyelan gölüdür. Gölün kuzey kenarında da Gölbaşı köyü bulunmaktadır.
Gölköy Baraj Gölü: Bolu merkezine 8 km. uzaklıkta, Bolu Ovasını sulama amaçlı Gölün su toplama hacmi 24.000.000 m3, en derin yeri 20 m. kadardır. Su seviyesi yüksek iken barajın alanı 185 Ha. bulmaktadır.

Gölcük Göleti:
Bolu-Seben Karayolu üzerinde, Bolu merkezine 13 km. uzaklıktaki rekreasyon amaçlı Göletin yüzölçümü 45.000 m2 dir.

Aladağ Göleti:
Bolu,nun 25 km. güneyinde Aladağların yüksek ve ormanlarla kaplı düzlüğünde, Aladağ çayı üzerinde bulunmaktadır. Rekreasyon amaçlı Göletin yüzölçümü 66.4 ha dır. (Bolu İl Gelişme Planı Çevre ve Mekansal Yapı Sektör Raporu)


doğru,olursan OK gibi ıraga atarlar seni
eğri,olursan YAY gibi elde taşırlar seni...
__________________

Bu ileti en son mengenim tarafından 24.04.2011- 17:43 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.

Sünnet gölü
Yazan Cevap içeriği

[mengenim]

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 01.11.2010
İleti Sayısı: 343
Şehir: Bolu
Durum: Forumda Değil
Cevap Tarihi: 24.04.2011- 17:57
Alıntı yaparak cevapla  


1050 m. Yükseklikteki Sünnet Gölünün eşsiz manzarası ve tüm özellikleriyle hem fizyolojoik hem de pisikolojik terapi merkezi ünvanını fazlasıyla hak ediyor.Gölün hemen yanındaki tesisi görünce de kuvvetli bir sakinlik duygusu kaplıyor insanı.Sadelik ve samimiyet burayı daha da iyi tarif ediyor.
Resim Ekleme
Yürüyüşünüz sırasında genç ve yüzlerce yıllık çam ağaçlarıyla birlikte göle akseden mavi ,turkuaz ve yeşilin onlarca tonunu görüp heyecanlanmamak elde değil Bol ve doğal oksijenin sizde yarattığı etkiyi hemen fark ediyor ve yer çekiminin azaldığı hissine kapılıyorsunuz.Tertemiz çevre ve oksijen dolu bir havanın yarattığı etki ,insanı ister istemez sevdiklerimle ve dostlarımla buraya neden daha önce gelmedim diye düşündürüyor.İster dinlenmeye,ister işiniz için proje üretmeye ,istersen,iz neşeli birkaç gün geçeirmeye gelin her durumda da enerji noktası SÜNNET GÖLÜ DOĞAL YAŞAM OTELİ size beklediğinizi verecektir. Onlarca süprizleriyle beraber sünnet gölüne ulaşmak çok kolay.Sünnet Gölü;İstanbul,a 290 ,Ankara,ya 280,Abant,a 55,Bolu,ya 85,Göynük,e 20,Mudurnuya ise sadece 28 km uzaklıktadır.
doğru,olursan OK gibi ıraga atarlar seni
eğri,olursan YAY gibi elde taşırlar seni...
Büyülü bir yerdir Sülüklügöl bolu mengenforum
Yazan Cevap içeriği

[mengenim]

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 01.11.2010
İleti Sayısı: 343
Şehir: Bolu
Durum: Forumda Değil
Cevap Tarihi: 24.04.2011- 18:21
Alıntı yaparak cevapla  


Büyülü bir yerdir Sülüklügöl. Hele bir de mevsimlerden sonbaharsa. Gölün yükselen suları içinde birer kazık gibi duran ve sayıları 180,i bulan meşe ve göknar gövdeleri dikkatinizi çeker öncelikle. Eğer yazsa mevsimlerden, sular çekilmişse asırlık gövdeler iyice açığa çıkar. Türkiye,deki başka   Büyülü bir yerdir Sülüklügöl. Hele bir de mevsimlerden sonbaharsa. Gölün yükselen suları içinde birer kazık gibi duran ve sayıları 180,i bulan meşe ve göknar gövdeleri dikkatinizi çeker öncelikle. Eğer yazsa mevsimlerden, sular çekilmişse asırlık gövdeler iyice açığa çıkar. Türkiye,deki başka hiçbir gölde göremeyeceğiniz ilginç görüntülerdir bunlar.
Resim Ekleme

Ağaç gövdelerinin suyun altında kalmasının öyküsü üç yüzyıl öncesine 1702 yılına kadar uzanır. Kapıorman Dağları,nın ormanlarla kaplı geniş bir vadisinden akan Tavşansuyu deresinin önü büyük bir heyelan sonucu kapanır. Vadide birikmeye başlayan sular gittikçe büyük alanlar kaplamaya, büyük bir göl oluşturmaya başlar. Su seviyesi heyelanın yüksekliğine erişince, 1050 metre yüksekliğinde bir set gölü, Sülüklügöl oluşur. Göl içinde kalan ağaçların üst kısımları zaman içinde yarı nemden dolayı çürüyerek düşer. Su içinde kalan gövdelerse günümüze kadar ulaşır.
Bu alanda, Sülüklügöl dışında iki küçük set gölü daha bulunuyor. 809 hektar büyüklüğündeki bu özel alan Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 1987 yılında Tabiatı Koruma Alanı ilan edilerek koruma altına alındı. Özellikle günübirlik yürüyüşçülerin ilgisini çeken Sülüklügöl,ün ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor.

Aslında göl rengini ormanların yapraklarından alır. Bu yüzden de mevsime göre değişir rengi.
Resim Ekleme
İlkbahar ve yazlar yemyeşildir, dipdiri Sonbaharda, yaprakların sararması ama göknar ağaçlarının yeşilini korumasıyla sarı yeşildir, buğulu. Kışın, bulutların renginin değişimi ile mavi, yeşil, gri arasında gidip gelir, puslu
Menevişli göl, bir de içindeki ağaç gövdeleri ile bir tablo görünümüne bürünür.
Gölün çevresindeki tepelerin yamaçları göknar ve kayın ağaçlarıyla yoğun, karışık ormanlarla kaplıdır. Gölün doğu yamacında, heyelanın tüm izlerini görebilirsiniz. Yüksek eğimli çıplak topraklar büyük bir alan kaplar.
Resim Ekleme
ÇEVREDE YÜRÜYÜŞ
Bir zamanlar 8-10 cm boyunda, halk arasında ağrıyan yerlere yapıştırılınca ağrı sızıları çektiğine inanılan bir sülük türü varmış gölde. Ama göle adını veren sülükler, üreyip çoğalmaları için bilinçsiz şekilde göle atılan çeşitli balıklar yüzünden yok olmuş.
Şimdi gölün ev sahipliğini farklı türlerde tatlı su balıkları yapıyor. Ayrıca koruma alanı içinde ayı, kurt, tilki, kartal gibi hayvanlar da yaşamını sürdürüyor. Gölü kuşbakışı seyretmek ve çevresindeki tepelerin çayırlık yamaçlarında yürüyüş yapmak önce yorucu gelebilir size, ama pişman olmayacaksınız. En az üç saatinizi alacak bu yürüyüşü istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Göle gelmeden önceki orman açıklığından patikaya saparsanız 45 dakikalık orman içi yürüyüşle gölün batı yönündeki tepeye varabilirsiniz. Burası büyük bir platodur. Dilediğiniz yolu seçip kendi trekking parkurunuzu yaratabilirsiniz. Bana sorarsanız, en keyiflisi Çubuk Gölü,ne giden yoldur. Sürekli batı yönüne gidilerek üç saatte Çubuk Gölü,ne varılır. Yürüyüş boyunca, yabani çiçeklerle kaplı çayırlık sırtlardan Sülüklügöl,ü kuşbakışı seyredebilirsiniz. O zaman ormanın gölün kıyısında bitmediğini, gölün içinden uzayıp gittiğini görebilirsiniz.

Resim Ekleme   Resim Ekleme
Nasıl Gidilir ?
Sülüklügöl, Bolunun Mudurnu İlçesine bağlı. İstanbul,a otomobille yaklaşık 2,5-3 saat uzaklıkta. Göle gidiş yolu Sakarya,nın Dokurcun İlçesinden geçiyor. Sülüklügöl Tabiatı Koruma Alanı tabelasından sapıp 10 kilometrelik toprak bir yoldan göle ulaşılıyor. Toprak yoldan göle yürüyüş tempoya göre yaklaşık iki saat sürüyor, ama zamanın nasıl geçtiğini anlamak zor. Yemyeşil bir vadi boyunca akıp giden yola, gölün mimarı Tavşansuyu Deresi eşlik ediyor, bir de cıvıl cıvıl kuş sesleri. Rüzgârın uğultusu, büyük kayın, dişbudak, ıhlamur ve şimşir ağaçlarının kokusu baş döndürüyor. Yolun sonunda, 200 metreden yüksek tepelerle çevrili, ormanlarla kaplı bir çanak içinde yeşil renkli bir göl karşılar sizi.

Resim Ekleme

doğru,olursan OK gibi ıraga atarlar seni
eğri,olursan YAY gibi elde taşırlar seni...
__________________

Bu ileti en son mengenim tarafından 24.04.2011- 18:25 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Bolunu gölleri her mevsim güzeldir video
Yazan Cevap içeriği

[mengenli]
mengen1

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 16.10.2010
İleti Sayısı: 103
Şehir: Ankara
Durum: Forumda Değil
Cevap Tarihi: 29.04.2014- 15:17
Alıntı yaparak cevapla  


Bolu nun göl ve göletleri dogal güzellileri yaz ayrı güzel kış ayrı güzel Blu nun gölleri. video
Yedigöller Milli park'ı belgeseli izle video
Yazan Cevap içeriği

[mengenli]
mengen1

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 16.10.2010
İleti Sayısı: 103
Şehir: Ankara
Durum: Forumda Değil
Cevap Tarihi: 01.04.2015- 08:16
Alıntı yaparak cevapla  


Yedigöller Milli park'ı belgeseli

Yedigöller milli park,ı doğa   harikası neden yedi göl.

Sazlıgöl,bitki örtüsüne baktıgınızda buraya neden sazlıgöl denildigini anlayacaksınız.  
İncegöl, yedigöllere geldiginizde sizi il karşılayan göl.
Kurugöl, zamanla kurumuş su yok ama en hüzünlü gölü.
Nazlı göl yüzölçümü olarak en büyük göl.
Büyükgöl, kampcıların kamp alanı alabalık sazan balığı uretilmiş belirli zamanlarda olta balıkçılıgı yapılmakta.
Deringöl, en derin göl olarak anılan derin göl 20 mt.
Seringöl, her mevsinde susıcaklığının düşük olması sebebiyle serin göl ismi verilmiştir.

Yedigöller hakkında her bilgiye bu videodan ulaşabilirsiniz.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Bolu İli ve İilçeleri Resimleri Haberleri
 »  Bolu Göl Ve Göletleri

Forum Ana Sayfası

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Bolu ve ilçeleri eşsiz doğası gölleri yeşiliyle BOLU hayrat 0 3866 19.10.2010- 22:53
Konu Klasör Bolu Mengen Yaylaları adamınbiri 5 4587 12.11.2011- 23:04
Konu Klasör BOLU DA GEZİLECEK GÖRULECEK VE TADILACAKLAR.. mengenim 2 53978 01.04.2015- 08:27
Konu Klasör Bolu mudurnu ilçessinin resimleri.. mengenim 1 1356 12.01.2015- 15:41
Konu Klasör BOLU Yeniçağa ilçelesi resileri.. mengenim 1 2268 14.01.2013- 12:41

Etiketler   Bolu,   Göl,   Göletleri

Mengen Forum

Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

mengen

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama EkleMengen Forum